Kookos

Tõlgitud artikkel Meditsiinimeediumi kodulehelt: LINK

Kookos, eriti kookosvee ja kookosõli vormis, on viimastel aastatel saanud nautida palju tähelepanu. Kuuleme lugusid sellest, kuidas kookosvett kasutati vereasendajana haavatud sõdurite ravimisel Teise maailmasõja ajal ning sellest, kuidas inimesed on pärast kookosõli menüüsse toomist kogenud tervenemises imesid. Kõikjal, kuhu sa pöördud, paistab kookos olevat au sees – ja see on täiesti õigustatud.

Kuid lähme nüüd selle juurde, mida veel avastatud ei ole: et kookos suurendab kõige selle väge, millega ta kokku puutub. Tal on tohutult lai haare. Kui kombineerida kookost ükskõik millise tervendava toiduga, siis kookos loob selle toidu tervendavate omadustega ühenduse ja suurendab nende mõju tohutult. Näiteks kui lisad kookosvett smuutile, milles on peterselli, siis see kookosvesi suurendab peterselli võimet kehast kahjulikke happeid eemaldada kuni 50% ning suurendab märkimisväärselt peterselli juba niigi kasulike mikromineraalide toimet. Või kui lisad kookose viljaliha salatisse, siis kõik muu selles salatis – kurgid, salat, tomat, spinat, ja ükskõik mis muu tervendavate omadustega toiduaine – muutub veelgi toitainerikkamaks ja elumuutvamaks. Aminohappeid, vitamiine ja teisi toitaineid virgutades suunab kookos toidu täitma oma kõrgeimat eesmärki, ning toidab seeläbi ka sind, et ka sina saaksid täita oma elu eesmärki ja sellest enamatki.

Kuigi sa ei vaataks kookospalmi puud ega mõtleks, et sellel on inimesega midagi eriti palju sarnast, oleme me nende taimedega rohkem seotud, kui arvata oskame. Esiteks, nagu vereasenduse lugu meile selgitas, on kookosvesi hämmastavalt sarnane inimese verega. Teiseks, kookospalmid on troopilised – nad vajavad soojust. Kuigi inimesed elavad laiali üle kogu planeedi, oleme me päritolult troopilised olendid. Sa ei näe lumises kliimas kedagi ellu jäämas, kellel pole kaitsvaid riideid ega mõnda soojusallikat. Kookos ühendab meid meie olemuse algessentsiga.

Kookosvesi saadab vereringesse eluliselt vajalikku glükoosi ja kriitilise tähtsusega mineraalsooli, kaasaarvatud kaaliumi ja naatriumi. Need on meie neurotransmitterite jaoks vajalike keemiliste ainete ehk neurotransmitter-kemikaalide tootmise põhilised komponendid. Kui meil ei ole neid vajalikke neurotransmitter-kemikaale, võib see viia unetuse, neuroloogilise uneapnea ja teiste unehäireteni. Parim asi, mida sa saad teha nende probleemide ennetamiseks, on juua kookosvett – see on läbi aegade parim tööriist neurotransmitterite toetamiseks.

Need teie seast, kes kannatavad viljatuse või muude reproduktiivsüsteemi häirete käes, võtke teadmiseks, et kookosvee mikromineraalid ja elektrolüüdid toidavad sinu reproduktiivorganite kudesid. Kookosvesi on äärmiselt oluline madala vererõhu ja teiste veresuhkru häirete (kaasaarvatud diabeet) käes kannatajatele. See on kriitiliselt oluline inimestele, kellel on üle- või alaaktiivsed neerupealised. See on kasulik iga viimse kui ühe aju- või neuroloogilise häire korral. Kookosvesi võib olla äärmiselt kasulik Parkinsoni tõve käes kannatavale inimesele ning samuti on see vältimatult oluline Alzheimeri või mõnd teist tüüpi dementsuse korral. See on imeline abiline, et takistada krampide (seizure) algamist ning pakub erilist tuge erinevate silmadega seotud konditsioonide korral.

Tänu oma lauriinhappe ja teiste antioksüdantide sisaldusele on kookose viljaliha (ja sellest toodetud õli) antipatogeenne, seega pöördu kookose poole, kui vajad antibakteriaalset või viirusvastast toitu. Kui söödud kookos vajub maost soolestikku, tapab see iga patogeeni, keda puutub. Lisaks aitavad kookose keskmise ahelaga rasvhapped teisi rasvu lagundada ning neid kehast välja lükata.

SEISUNDID

Kui sul on ükskõik milline järgnevatest seisunditest, proovi tuua oma ellu rohkem kookost:

Posturaalse tahhükardia sündroom (POTS), Addisoni tõbi, Raynaud’i sündroom, neerupealiste väsimus, hüpoglükeemia, diabeet, kilpnäärmevähk, tahhükardia, südame kodade virvendusarütmia (atriaalne fibrillatsioon), depressioon, ärevus, bipolaarne häire, Aspergeri sündroom, unetus, krambid, nägemisnärviga seotud haigusseisundid, glaukoom, migreenid, Parkinsoni tõbi, Alzheimeri tõbi, dementsus, Epstein-Barri viirus/mononukleoos, HHV-6, HHV-7, HHV-8, HHV-9, seniavastamata HHV-10, HHV-11 ja HHV-12, kilpnäärme häired, vöötohatis, aktiivsus- ja tähelepanuhäired (ADHD), autism, kilpnäärmesõlmekesed, kuseteedeinfektsioonid, viljatus, reproduktiivsüsteemi madal energiatase, ishias, bakteriaalne kopsupõletik, Lyme’i tõbi (puukborrelioos), mükoplasma, kopsuklamüüdia, parasiidid, karpaalkanali sündroom, kõrgvererõhktõbi, inimpapilloomviirus (HPV), noroviirus, pankreatiit, peensoole bakteriaalne ülekasv (SIBO), päikesepõletus.

SÜMPTOMID

Kui sul on ükskõik milline järgnevatest sümptomitest, proovi tuua oma ellu rohkem kookost:

Südamepekslemine, epilepsia, arütmia, ärevus, udune mõtlemine, hägune silmanägemine, Belli

paralüüs, mälukaotus, kaalutõus, toiduallergiad, külmunud õlg, lõualuuvalu, neuralgia, kõik neuroloogilised sümptomid (kaasaarvatud surinad, jäsemete „ära suremine“ ja tuimus, spasmid, tõmblused, närvivalu ja pitsitustunne rinnus), seljavalu, segadustunne, keemiline ülitundlikkus, mineraalipuudus, väsimus, rahutustunne, seletamatu ebamugavustunne/halb enesetunne, dehüdratsioon, peavalud, neelamisraskused, hingamisraskused, sidekoepõletik, kõrvavalu, jalavalu, kõrge vererõhk, unehäired, madal trombotsüütide tase, närvilisus, vilin või sumin kõrvus, sage urineerimisvajadus.

EMOTSIONAALNE TUGI

Kas tead kedagi, kes liigub läbi elu ja reageerib igale ettetulevale olukorrale, öeldes: „aga kuidas see mind mõjutab?“. Kui jah, siis paku talle kookost ükskõik mis kujul. Kookos on sobilik inimesele, kes on nartsissistlik, enesekeskne ja täielikult pühendunud omaenda kitsale maailmapildile. Kookos avab tema jaoks emotsionaalse kanali, mille kaudu on võimalik vabastada enesekesksust ning hakata kaaluma enda vajaduste ja väärtuste kõrval ka teiste inimeste omi.

VAIMNE ÕPPETUND

Tormi käes on kookospalmid kiired oma kookospähklid maha kukutama. See tuleneb puude ellujäämistarkusest – nad teavad, et nad kas hoiavad kookospähklitest kinni ja riskivad tormis murdumisega, või lasevad viljadest lahti ja muudavad end sellega vähem haavatavaks. See on õppetund, mis kulub meile kõigile ära. Kui elu muutub tormiliseks, peame mõnikord laskma lahti sellest, mis on meile kõige kallim, ja see võib tundunda nagu maailma lõpp. Kookospalmid õpetavad meile, et lõppude lõpuks tuleb päike jälle välja ja kõige olulisem on see, et sina oled elus ja terve.

SOOVITUSED

Kui ostad kookosvett, siis vali selline, mis on täiesti selge või ainult õrna roosaka varjundiga. On valearusaam, et sügavroosat või punakat värvi kookosvesi on kasulik – tegelikkuses on see märk kiirest oksüdeerumisest ja halvaks minemisest. Lisaks sellele väldi kookosvett, mis sisaldab naturaalseid maitseaineid, sidrunhapet või magustajaid nagu agaavinektar ja rafineeritud roosuhkur.

 
Kui sul on võimalik saada käed külge mõnele noorele, rohelisele kookosele, siis proovi see ära tarbida paari päeva jooksul. Kui need seisavad liiga kaua soojas toas, võib juhtuda, et need purskavad lahti ja pritsivad sinu seinad ja lae kookosvett täis.

 
Kui sul ei ole värskele kookosele ligipääsu, siis ühed parimatest vormidest, mida otsida, on kookosvõi purgis või külmutatud noore kookose viljaliha, mida saab kasutada näiteks salatites. Küpsetamiseks kasuta kookosõli.

 
Kui sul on hirm ujumise või avamere ees, siis too oma ellu kookos. Kookospalmid kasvavad tihti rannikul, kummardudes üle veepiiri ja kukutades kookospähkleid ookeanisse. Kookospähklid on võrratud ujujad; nad püsivad vee peal kaua ja võivad läbida mitmeid-mitmeid kilomeetreid, kogudes ujumise ajal endasse ookeani tarkuseid, kuni nad lõpuks maabuvad uuele kaldale, kus saavad omale juured alla ajada. Kui sa kookost tarbid, pärid temalt selle loomuliku instinkti elu järele vee peal, mis aitab sind tugevdada ja vähendada ärevust vee ees.

 
Neile, kellel on raskusi täiskuu ajal magamisega, on kookos õhtuti ideaalseks toiduks. Kookos toetab sinu neurotransmittereid ja elektrilisi impulsse mineraalsoolade ja elektrolüütidega; see aitab sind kuu õrna gravitatsioonilise tõmbe eest kaitsta.

KOLLANE KOOKOSKARRI

See rikkalik, mitmekülgne karri sobib perfektselt perekonna ja sõpradega koos veedetud õhtueineks. Retseptist saab suure koguse, nii et sul on piisavalt, et ära toita näljane seltskond või süüa järelejäänud toitu ülejäänud nädala vältel. Mahedas ja soojendavas kollases karris segunevad kookospiimas podisenud ingveri, küüslaugu ja kurkumi maitsed ning see on laetud kartulite, porgandite ja kõrvitsaga. Sellest roast saab suur lemmik, mille poole üha uuesti ja uuesti pöörduda.

1 väike kõrvits (originaalretseptis kabocha ehk jaapani kõrvits)
8 kartulit
8 porgandit
1 sl kookosõli
3 sibulat, hakitud
8 küüslauguküünt, purustatud
2 sl riivitud ingverit
2 sl kollase karri pulbrit
3 tassitäit (u 710ml) kookospiima
2 tl mett
1,5 tl soola
0,5 tassitäit (u 120ml) koriandrit
1 laimi mahl
punane pipar (valikuline)
Aseta kabocha kõrvits suurde potti ja kata veega. Lase keema ning küpseta 5-7 minutit, kuni kõrvits kergelt pehmeneb. Kurna vesi ja pane kõrvits eemale jahtuma. Haki kartulid ja porgandid ning tõsta kõrvale. Kui kõrvits on piisavalt jahtunud, lõika see pooleks ja eemalda seemned. Haki kõrvits ja pane potti koos kartuli ja porgandiga. Lisa potti natuke vett (umbes 5cm) ja aja keema. Kata kaanega, aeg-ajalt sega. Lisa vajadusel veel vett. Auruta, kuni köögiviljad on kergelt läbi küpsenud.

Karri jaoks soojenda suures potis kookosõli. Lisa sibulad ja hauta kõrgel kuumusel, kuni need on pehmed ja lõhnavad hästi (u 5 minutit). Kui vaja, lisa vett, et sibul põhja ei kõrbeks. Lisa küüslauk, ingver ja karripulber ning sega hoolega umbes 1 minuti vältel. Siis lisa kookospiim, mesi ja sool ning jätka segamist. Lisa juurde köögiviljad ja lase madalal kuumusel podiseda umbes 10-15 minutit, kuni köögiviljad on soovitud pehmusega. Serveeri karri koos koriandri, laimimahla ja punase pipraga (kui on soovi).

Kogusest saab 6-8 portsjonit.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga