Moodul 6. Uni: magamine tervendab

Kui sa oled kunagi pidanud terve päeva vältel jalgu järel vedama pärast unetut ööd, või vaevelnud nädalate või koguni kuude kaupa unepuuduse käes, siis sa tead, kuivõrd olulist rolli mängib uni meie hea enesetunde tagamisel. Ja kui sa proovid terveneda mõnest sümptomist või seisundist – kuivõrd oluline on siis uni!

Magamine noorendab (rejuvenate) meid täielikult. Aga mis siis ikkagi juhtub, kui me magame, ja miks on see meile nii oluline? Meditsiiniuuringud ja –teadus lihtsalt ei mõista seda veel täielikult.

Muidugi me teame kõik, et uni on oluline. Või vähemalt elu jooksul me õpime seda, isegi kui me noorena und nii tähtsaks ei pea. Mõni inimene suudab probleemideta magada kümme või kaheksa tundi, tal pole ühtki unehäiret. Ja see on imeline, sest nii saavad nad kasu kõigest sellest, mida uni neile pakub.

Aga mis saab neist, kes ei maga hästi, kellel on unehäired, probleemid unetusega?

Mul on sulle väga häid uudiseid. Sa võid saada kriitiliselt olulisi kasutegureid ka kõigest paarist unetunnist.

Sa pead mõistma, et suurem osa meie tervenemisest magamise ajal toimub kella 22:00 ja 2:00 vahel. Sel perioodil keha tervendab ennast, kui me magame. Toimub tõsine tervenemine. Kõik tasakaalustub. Meie immuunsüsteem ehitab end taas üles.

Isegi kui sa ei saa öösel piisavalt kaua magada, su keha ikka terveneb. Tervenemiseks oluline aken on kella 22:00 ja 2:00 vahel – proovi seda sihtida. Isegi kui sa suudad magada sellest vahemikust vaid tunnikese, teeb su keha sel perioodil ikkagi tugevat tervenemistööd ja see on sulle väga kasulik.

Palju on neid inimesi – ja võib-olla sina oled üks nende hulgast –, kes jäävad magama kella 22 või 23 ajal, aga ärkavad kell 4. Või kell 3. Ja on siis paar tundi üleval. Aga arvesta, et kui sa magasid 22 ja 2 vahemikus, siis sa said sel perioodil väga palju tervenemist tehtud. Muidugi, kui sa ei saanud piisavalt palju unetunde, oled sa järgmisel hommikul tusases tujus ning tunned väsimust, ebamugavust ja ärrituvust. Aga su keha ikkagi tervenes tänu sellele uneaknale.

Sa võid ka küsida: „Hei, AW, kas siis peabki magama ainult kella 22st 2ni ja rohkem unetunde pole vaja?“ Ei, see ei ole see, mida ma öelda tahan – sa pead ikka sellest palju rohkem magama. Et tunda end kõige paremini, pead sa magama vähemalt kuus tundi. AGA, selleks et keha saaks terveneda, on vaja püüda uneakent.

Kui sul on probleem unetusega ja sa ei suudagi uinuda näiteks enne kella nelja, või kui sa oled inimene, kes armastab öösel üleval istuda ega suuda uinuda enne varajasi hommikutunde, siis proovi lihtsalt kella 22:00 ja 2:00 vahel leida natukene aega, kus sa sulged silmad ja pikutad. Nii saad osa sellest ajavahemikust, millel on sügavalt taaselustav mõju. Sa saad terveneda, isegi kui sa oled ärkvel.

See uneakna ajavahemik on oluline. Kaastunde Vaim ütleb seda mulle alati ja ma näen ka ise, kuidas see inimeste eludele positiivset mõju avaldab, kui nad seda infot kasutavad.

Kui sa töötad öövahetuses, siis samasugune aken on päeval kella 10:00 ja 14:00 vahel, mida võid kasutada. Kas sel perioodil magades või puhates teeb keha tugevat tervenemistööd. Kui sul on vaja päeval tukastada, siis see on kõige võimsam ajavahemik.

Ma tean, et see info võib alguses tunduda segadusseajav, aga kui sa sellest lõpuks sotti saad, siis see informatsioon võib olla elupäästev.

Kui sul on magamisega mingi haiguslik probleem, et sa ei saa hästi magada, siis tea, et isegi kui sa oled öösel voodis pikali ja ärkvel, siis mingi osa sinu ajust tegelikult magab. Kaastunde Vaim ütleb mulle seda – sinu aju teatavad osad magavad, isegi kui sa ise oled ärkvel. Kui sa ei suuda uinuda, siis ära vihasta, tea, et osa sinu ajust tegelikult magab. See võib olla väga rahustav teadmine.

Räägime unenägudest. Unenägude kohta on maailmas palju infot, aga ma pean tooma teieni selle kõige olulisema. Asjad, mida keegi ei tea.

Kui meil on halvad unenäod millegi kohta, mis meie elus toimub, kui meil on õudusunenäod… Või kui meil on ebamugavad unenäod, näiteks meie elus on toimunud mõni vaidlus või konflikt, või on tööl midagi valesti läinud, või kogeme reetmist või probleeme perekonnasuhetes, ja kui me näeme sellest und, siis need unenäod tervendavad hinge ja südant. Meie hinges on praod, mis läbi nende unenägude tegelikult tervenevad.

Ära karda õudusunenägusid, ära karda ebamugavaid unenägusid. Need unenäod on taevast päritolu ja antud meile selleks, et me saaksime terveneda.

Kutsu Unenägude Inglit, sest tema on seotud nende tervendavate unenägude toomisega sinu unne.

Muidugi tahaksime me und näha roosidest või metsikust lilleaasast või päikesest. Me tahaksime, et meie unenäod oleksid taevalikud. Aga kui meie unenäod ei ole taevalikud, siis selleks on hea põhjus. See on selleks, et me saaksime tervendada oma hinge pragusid ja vigastusi.

Halvad unenäod annavad meile hommikuks puhta lehe, et me saaksime selle eluga siin toime tulla.

Seega – ära karda halbu unenägusid. Aktsepteeri neid ja tervita nende tulekut. See näitab, et Unenägude Ingel aitab sul päevasündmuseid töödelda ja nendega tegeleda, et saaksid tervendada oma hinge ja lahendada probleemi, millega elus silmitsi seisad.

Mis iganes uneharjumused sa enda jaoks valid, ma toetan sind ikka 100% ja seisan su selja taga. Ma lihtsalt tahtsin, et sul oleks olemas kõik kriitilised teadmised selle kohta, kuidas oma tervenemisteekonda maksimaalselt toetada.

Kui sa tahad end lõdvestada enne magamaminekut, siis selleks kõige parem ja sügavam viis on tähtede vaatamine. Mõndadele inimestele meeldib enne magamaminekut mediteerida, mõni teeb joogat, mõni loeb raamatut või vaatab telekat. Tähtede vaatamine on nendest kõikidest asjadest kõige võimsam. Isegi kui see juhtub kõigest kümneks sekundiks.

Kui sa ei saa tähti vaadata, sest sa elad suures linnas, siis mõtle ajale, mil sa kunagi oled saanud tähti vaadata. Sa võid ka läbi arvuti tähti vaadata. Aga kui sa saad minna õue ja seal tähti vaadata, siis see on erakordselt võimas. See rahustab su keha, loob soodsa pinnase neurotransmitteritele ja elektrilistele impulssidele. Isegi kui oled vaid kolmkümmend sekundit saanud seda teha.

Tea, et sel hetkel, kui sa vaatad tähti, siis hakkavad asjad sinu elus taasühenduma (rewire). Neuronid hakkavad end uuesti üles ehitama ja taasühenduma. Sama juhtub elektriliste impulssidega. Kõik sinu aju osad taasühenduvad.