HAMBAD: Kõiki puuritakse

Me ei mõista, et hambaprobleemide juurpõhjuseid on mitmeid. Meie eluajal ei seisa me silmitsi vaid ühe või kahe probleemiga, mis meie hambaid võiks mõjutada. Asi ei ole vaid selles, kas sa pesed piisavalt palju hambaid või kas sa pesed hambaid pärast magusate asjade söömist. On olemas tõelised peidetud põhjused, millest professionaalid pole teadlikud, mis põhjustavad hambaprobleeme. Tihti süüdistatakse geneetikat, ebapiisavat hammaste hoolitsust või liiga suurt suhkru tarbimist, aga see pole tegelikkuses tõde. Tõde on midagi palju enamat.

Tagataustal hambaarsti kabineti helid, hammaste puurimine ja puhastamine. Anthony räägib summutatud häälega, justkui ta istuks hambaarstitoolis ja tal oleks mingi vatitups huule all ning suu lahti, näitleb: „Kui kaua ma olen vegan olnud? Ma olen vegan olnud kolm aastat. Te arvate, et sellepärast mul ongi hambaaugud? Sellepärast ongi mul hambaprobleemid, et olen vegan? Okei, ma mõistan.. Te arvate, et asi on puuviljades? Nojah, ma söön puuvilja, aga mitte just eriti palju. Aga… see mees, kes teise kabinetti läks hambaarsti juurde, kas tema on ka vegan?“

Ei. Teises kabinetis hambaravi saav mees ei olnud vegan. Ei olnud taimsel toitumisel. Aga hambaarstide jaoks paistab see olevat kõige lihtsam vabandus. Sest kui ma meenutan, aastaid tagasi… Lähme 20 aastat ajas tagasi. Kui sa olid üks neist ülivähestest inimestest (vähemalt USA-s oli neid vähe), kes toitus täistaimselt või oli vegan, ja kui sul tekkis mõni hambaauk, siis – unusta ära. See hambaauk oli sul seetõttu, et sa olid vegan. Kui sa läksid ükskõik missuguse arsti juurde, siis võis garanteerida, et alati süüdistati su vegan-dieeti. See oli 20 aastat tagasi.

30 aastat tagasi, kui sa olid vegan ja läksid hambaarsti juurde, võidi sulle politsei kutsuda. Sest sind peeti nupust nikastanuks, kui sa olid täistaimsel toitumisel 30 aastat tagasi. Ja kui sa olid vegan ja läksid hambaarsti juurde ja sul oli juhtumisi laps kaasas, siis nad ähvardasid sult lapse hooldusõigused ära võtta. Nad tahtsid helistada vastavale ametiasutusele, et sult laps ära võetaks, kuna sa „näljutasid oma last puu- ja köögiviljadel“ ega andnud neile seda piima, mida nad „vajavad“, seda juustu, mida nad „vajavad“. Sa ei andnud neile burgerit, hot dogi, liha, mida nad „vajavad“. Nii raske oli olukord 30 aastat tagasi. Seda tõesti juhtus USAs palju.

Niiet… Kui sa olid tol ajal täistaimsel toitumisel ja sul tekkis hambaauk… või isegi kui sa aevastasid, (naerab), siis isegi selles süüdistati otsekohe su toitumist. Rääkimata siis hambaaugust. Ja pole mingit vahet, et teises kabinetis hambaravi saav mees sõi liha. Vahet pole, isegi kui sa olid ainus vegan, kes terve aasta jooksul sellesse hambaarstikabinetti sattus – ikka süüdistati su vegan toitumisstiili. Sa said omale märgi külge, seal ootesaalis istudes, kui arstid ja õed su haiguslehte koostasid.

Liikudes ajas edasi tänasesse päeva, siis ega tegelikult palju pole muutunud. Ainus asi on see, et enam nad ei võta su lapsi ära. Jumal tänatud. Aga siiski – nad arvavad, et su hammaste olukorras on süüdi sinu vegan dieet. Ent kui sa oled keto-toitumisel, siis hambaarst absoluutselt ei puuduta seda toitumise teemat. Tegelikult on suur võimalus, et ka hambaarst ise on ketodieedil. Hambaarst võib kommenteerida: „Ohoo, sa sööd oma kvaliteetset valku, väga hea. Sööd köögivilju – fantastiline. Sa ei söö ju ometi palju puuvilju, eksole?“ – „Ei, ei, ma ei söö üldse puuvilju.“ – „Noh, siis on teil suurepärane toitumine, ma ei teagi täpselt, miks teil praegu hambad välja kukuvad.“

Nüüd lähme veelkord ajas tagasi. Aga läheme tagasi 50 aastat. Läheme 70ndatesse. Paku, mida su hambaarst tol ajal tahtis, et sa teeksid? Ta tahtis, et sa sööksid õuna. Õuna! Kas mäletad seda postrit, kus oli õun, kes hoidis hambaharja käes? Nad tahtsid, et sa sööksid puuvilja – aga nüüd, kuna terviseliikumine on suuna võtnud puuviljahirmu poole ja hambaarstid on ka kõik sellesse kaasa tiritud, nüüd võetakse puuvilju kui suhkruallikaid ning usutakse, et puuviljasuhkur on hammastele halb. Õun ei ole enam hambaravi osa ja puuviljasuhkrust on saanud vaenlane. Hambaarstid ütlevad, et puuvili on samaväärne kommiga. Puuvili EI OLE samaväärne kommiga.

Leidub inimesi, kes söövad nii palju kommi, koogikesi ja muud magusat, kui nad vähegi tahavad. Mõned lapsed võivad süüa suures koguses erinevaid komme, ilma, et neil hammastega mingeid probleeme tekiks. Ja siis on need lapsed, kelle hambad lihtsalt lagunevad suus (nn „lutipudelikaaries“) ja välja kukuvad. Ja seda juba väga noores eas. Sest asi ei olnud mitte kunagi suhkrus! Asi on teistes asjades – mineraalipuudus, vanematelt perekonnaliinipidi päritud toksiinid ja mürgid.

See on ka põhjus, miks üks keskkooliõpilane võib süüa täpselt samu toite, mida sööb teine keskkooliõpilane, aga neil on hammastega täiesti erinev olukord – näiteks ühel neist on viisteist hambaauku ja teisel kolm. Või on ühel kakskümmend hambaauku ja teisel pole mitte ühtegi. Aga nad söövad kõik praktiliselt sama toitu. Sama kogus suhkrut toidus, samad toidud-joogid.

Kuid, huvitaval kombel… keegi neist ei söö eriti puuvilja. Mõtle sellele korraks. Kui palju keskkooliõpilasi sööb suures koguses puuvilju? „Oodake mind, ma jään tundi hiljaks, mul on siin kast mangosid, mis on vaja ära panna! Appike, ma jään bändiproovi hiljaks, kuna mul on terve auto täis arbuuse, mangosid ja banaane, mis vajavad kuskil hoiustamist. Oodake mind, mu ema pakkis mulle kaasa viis kotitäit puuvilju – õunu, virsikuid, kirsse, pirne, ploome, ja ma tahan need enne ära süüa, kui me edasi lähme. Oi ei, ma ei saagi lõpuballile tulla, kuna seal ei pakuta üldse puuvilju, mida ma saaksin süüa. Või arvate, et seal pakutakse puuvilju?“

Ja mis toimub ülikoolis? Kui paljud üliõpilased söövad palju puuvilju? Pooled üliõpilastest on ilmselt parasjagu end kuskil umbe joomas ning teine pool tõenäoliselt ikkagi puuvilju ei söö. Keegi kindlasti mõnikord, mõne aja tagant, sööb mõne maasika või banaani toidu sees. Aga see on ka kõik. Kuid ometi arvab hambaarst, et puuvili on põhisüüdlane. Ja jumal hoia selle eest, kui sa ütled hambaarstile, et sa oled täistaimsel toidul ning sööd rohkem puuvilja kui keskmine inimene. Siis on täiesti kindel, et hambaarst usub, et hambaaukude põhjustaja on sinu dieet.

Hambaravi on vaid üks koht, kus selline lähenemine kehtib. Kujuta ette, et sul on autoimmuunhaigus ja sa lähed mõne tava- või alternatiivravi arsti juurde. Seal kuuled samamoodi: „ole ettevaatlik puuviljade kogusega, mida sööd. Puuviljasuhkur on sulle halb. See võib isegi su autoimmuunhaigust hullemaks teha.“ Nüüd oled olukorras, kus kõik arstid JA hambaarstid kardavad puuvilja, kuigi see isegi pole mitte mingilgi moel kunagi probleemi allikaks olnudki.

Puuviljasuhkur ei ole sama asi, mis maisisiirup ja töödeldud suhkur. Need ei ole absoluutselt sama asi. See suhkur, mida inimesed peamiselt söövad, on toidukemikaalid, säilitusained, lisaained. Ka rasvad on alati sinna sisse segatud – õlid, töödeldud õlid, nisugluteen. Kõik see on ühte tootesse kokku
pandud. Kui sa sööd sellist toodet, siis probleem ei ole isegi mitte suhkrus, mis seal on, vaid kõiges selles kokku. Ent me alati süüdistame ainult suhkrut, mitte kõiki neid teisi asju.
Mitte keegi ei ütle – „Hei, näed, sellel inimesel on tõsine toitainepuudus, mis ulatub tagasi juba tema lapsepõlve, tõenäoliselt isegi

Ja siis võib juhtuda, et sa oled keegi, kes on olnud juba mõnda aega ravimite peal ning järsku
otsustab, et tahaks hakata oma toitumist ja elustiili muutma. „Tahaks proovida midagi uut. Kuulsin
väga palju head sellerimahla kohta.“ Ja see inimene proovibki sellerimahla, kuid mõni kuu hiljem
hakkavad hambad lagunema – ja süüdistatakse sellerimahla! Mitte kõiki neid vägevaid toksilisi
ravimeid. Need ei saa kunagi süüd endale. Aga tegelikkuses on ravimid väga tugevalt happelised.
Väga-väga happelised. Isegi kui sa oled kunagi aspiriini vaid keele peal proovinud, siis juba see
happelisus on üle võlli. Ja pika aja peale nende ravimite võtmine nõuab ikka tõsiselt suurte
kaltsiumivarude kasutuselevõttu. Nii kaobki hammastest kaltsium, selleks, et puhverdada
ülihappelisust.
Kahjuks oleme me alati kiired süüdistama toitumist, puhastuskavasid… Kõike seda, juues samal ajal
kohvi
ja mitte mõistes, et SEE võtab samuti hammastelt. Või süües
äädikat
. Või
maitsepärmi.
Need
kahjustavad hambaid samuti. Ja
kofeiin
– vahet pole, mis vormis see esineb – kakao, kohv, espresso,
roheline tee, matcha, vms – see kofeiin väga tugevalt nõrgestab hambaid. Aga neid asju mitte kunagi
ei süüdistata. Nende tarbimist lihtsalt jätkatakse.
Kofeiin on väga happeline
ja selle neutraliseerimine nõuab tohutuid kaltsiumivarusid ning kui meie
keha veel juhtumisi samal ajal võitleb mõne
patogeeni
või
raskmetalliga
… kui me käime arstilt arstile
rohtusid
ja
antidepressante
saamas… Ja arvesse võttes, et oleme juba siia maailma sündinud
mingisuguse
pagasiga
, mis meie tervist kahjustab…
Kõik need asjad kokku
põhjustavad tõelise
tormi
. Ja meie hambad võivad aja jooksul hakata sellest märke välja näitama.
Mõndade inimeste puhtul juhtub see väga vara. Mõndadel aga hiljem. Osadel inimestel käib see kõik
väga kiiresti – hammas hakkab lihtsalt suus lagunema. Teisel inimesel või see jällegist aeglasemalt
kulgeda.
Ja siis on veel meie
emotsionaalsed läbielamised
. Elu proovilepanekud. Kaotusvalu. Stressifaktor.
Rasked ajad. Lahutused. Lahkuminekud. Üks meie aja suuri hammaste hävitajaid on lahkuminekud.
Suhteprobleemid. See on väga intensiivne hammastele, kuna põhjustab palju
adrenaliinisööste
. Kõik
see, mida me suhteprobleemide ajal läbi elame. Vaatad oma telefoni ja näed sõnumit lahkuminekust
ja sa ei suuda oma silmi uskuda. Või kui toimub ka lahkuminek sõbrast või äripartnerist või ükskõik
missugusest suhtest. See on üsna dramaatiline ja loob väga tugeva adrenaliinivoo.
Adrenaliiniga on selline lugu, et see on äärmiselt
söövitav
, see on väga happeline. Kui meie elus on
liiga palju ameerika mägesid – aga selline ongi elu siin planeedil! Ja see on täiesti okei. See juhtub
kõigiga. Mingil ajahetkel juhtub see igaühega meist, siin planeedil. Kuid kui me kogeme neid
ameerika mägesid väga palju – suhteprobleemid, lahkuminekud, samal ajal ka kaotusvalu ja lein,
hingevalu, isegi vägivaldne väärkohtlemine või vaimne väärkohtlemine -, kui me ei tee piisavalt asju,
et neutraliseerida neid ülihappelisi adrenaliinisööste, siis see võib meid raskesse olukorda panna.
Kogu see happeline adrenaliin tekitab samuti hambaprobleeme. Need ei juhtu üleöö, aga aja jooksul
see kõik kuhjub. Üks lahkuminek siin, üks probleem seal, üks konflikt siin, üks emotsionaalselt raske
periood seal, üks stressiallikas siin… Ja kõike seda veel nende raskete aegade keskel, milles me
oleme… Ja siis on veel merkuuri retrograad… Siis me lõpuks jõuamegi paika, kus meil on need
toitainepuudused, kus kõik meie reservid on kasutusel, et meid kaitsta ja kõige selle kompotiga
võidelda, ent me ei suuda enam kogu seda happelisust neutraliseerida. Oleme silmitsi adrenaliini
happelistega sööstudega (ja me oleme niikuinii juba ülihappelised kõikide nende teiste asjade tõttu.)
 
Asi ei ole hirmus.
Me ei pea kõige selle ees hirmu tundma.
Asi on väe tagasi saamises
. Asi on
kontrolli võtmises oma kätte, et kaitsta oma hambaid tulevikus, et kaitsta hambaid, mis meil veel
alles on, et kaitsta oma suu tervist ja oma igemeid.
Kogu eelnevale informatsioonile kirsiks tordi otsas on veel
kõrge rasva- ja valgusisaldusega
toitumine,
millel me oleme. Ükskõik, kas sa oled taimsel toitumisel või loomse valgu sööja, vahet
pole – mõlemal juhul on väga tõenäoline, et sööd liiga palju rasva. Liigne rasv kurnab läbi maksa,
lõhub keha, aeglustab immuunsüsteemi tööd.
Juba pelgalt liiga rasvane toitumine põhjustab keha
liiga suurt happelisust.
Kõik need asjad kokku panduna on nagu laine laine järel, mis laksatavad vastu kallast – ja ühel hetkel
hakkavad hambad lagunema. Ning meie jõuame otsaga hambaarstitooli.
On üks asi, millest mitte kellelgi meist kohe kindlasti puudus ei ole. Ja see on valk. Me saame seda
külluslikult kõikjalt, ükskõik, kas sa oled vegan või lihasööja. Valgupuudus ei ole probleemiks, sest
seda on meil enam kui küll.
Kuid valk ise võib muutuda probleemiks. Seda ei saa korralikult ära seedida, sest peaaegu igaühel on
liiga nõrk soolhape (HCl) ja liiga nõrgad sapi varud. Seda seetõttu, et meie maksad on väsinud,
stagneerunud, loiud. Kui meie maksad on stagneerunud ja loiud, siis need ei tooda piisavalt sappi,
mida me vajame rasvade lõhustamiseks.
Sama asi on kõhunäärmega. Kui meie kõhunääre on nõrgestatud olekus, siis see ei tooda piisavalt
tugevat soolhapet, et lõhustada valku. Mõlemad neist – HCl (ehk soolhape) ja sapp – on väga
olulised.
Ajapikku saavad meie maksad palju kannatada. Kemikaalid, pestitsiidid, mürgid, toksilised
raskmetallid, patogeenid, rasvad ja terve hulk muid asju … Ja ma isegi ei jõua nimetada kõiki
erinevaid kemikaaliliike, millega me silmitsi oleme – säilitusained, lisaained, taevast langevad
kemikaalid, mis jõuavad meie veesüsteemi, ravimid…
Elu jooksul pisteliselt ravimeid tarbides, jõuavad kõik need ravimid otsapidi maksa. Ja need ei lahku
sealt maksast. Need püsivad seal – välja arvatud juhul, kui me õpime, kuidas õigesti oma maksa
puhastada.
Miks see kõik on hammaste kontekstis oluline? Sest kui meie valgud korralikult läbi ei seedu, siis
need hakkavad soolestikus roiskuma. Kui meie rasvad ei lõhustu korralikult ega minema lahustu, siis
need hakkavad rääsuma.
Meie soolestikku kogunevad kõik need rääsuvad rasvad ja valgud.
Need kinnituvad meie soolestiku seinte külge kümneteks ja kümneteks aastateks.
Miks see oluline on?
Kuna roiskuvast lihast tekib ammoniaagiaur. Või kui sa oled vegan, siis
samasugune roiskumisest tekkiv ammoniaagigaas võib tekkida ka taimsest valgust, näiteks ubade
söömisest. Oad hakkavad roiskuma su soolestikus (juhul kui sul on liiga nõrk soolhape, mis peaaegu
kõigil on). Mädanenud oad, mädanenud oavalk. Või siis pähklivõi, selles olevad valgud võivad samuti
su soolestikus mädanema hakata, kuna soolhape ei suuda neid valke lõhustada. Või siis sapp ei suuda
rasvu ära lahustada ja need hakkavad rääsuma. Kõigest sellest hakkab eralduma üht gaasi.

emaüsasse, kus ta ei saanud piisavalt toitaineid.“ Mitte keegi ei ütle, et

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga