Loiu maksa epideemia

Tõlge raadiosaatest "Epidemic of Sluggish Liver"

Me seisame tänapäeval silmitsi loiu maksa epideemiaga. Kümnest inimesest üheksal – lapsed kaasaarvatud – on loid maks, ilma et nad seda ise teaksid. See võib sind üllatada, kuid loid maks on loendamatute tervisehädade ja haiguste põhjuseks, nende hulgas nahaprobleemid nagu ekseem, psoriaas, rosaatsea ja akne; kaalutõus; II tüüpi diabeet; keemiline ülitundlikkus ja tundlikkus („allergia“) erinevate toiduainete suhtes; hooajaline depressioon; ärevus; depressioon; veenilaiendid; SIBO (peensoole bakteriaalne ülekasv – häiritud seedimine); kõhupuhitus, ja palju muud. (Loid maks, muideks, on midagi muud kui rasvmaks, millest ma räägin mõnel teisel korral).

Kui sa kannatad praegu mõne terviseprobleemi käes, siis informatsioon, mida ma jagan sinuga siin ja oma raamatus „Maksaravi“, võib aidata sul terveneda. Ja isegi kui sul pole parasjagu ühtki sümptomit, võib see informatsioon aidata sind tulevikus. Isegi kui sul on kõigest mõni üksik väikene sümptom, siis „Maksaravis“ jagatud seniavastamata teave võib sulle abiks olla. Nagu ma ülal kirjutasin, siis maksa tervis on nii paljude hädade tuumpõhjuseks, kuid meditsiiniteadus ja uurimiskeskused ei ole sellest teadlikud. Oma maksa tervendamine on ilma kahtluseta üks parimaid ja kõige kriitilisema tähtsusega asju, mida sa saad oma tervise ja heaolu jaoks teha.

Maksa olulised rollid

Esiteks, on oluline teada, et sinu maks on tõeline tööhobune. Ta töötab sinu jaoks väga, väga suure hoolega ning vastutab sinu kehas üle 2000 seniavastamata kriitiliselt vajaliku keemilise funktsiooni eest.

Maksal on palju kohustusi, mis kõik on ääretult tähtsad sinu eluspüsimiseks. Üks maksa kohustustest on puhastada ja välja filtreerida kahjulikud ained. Samuti neutraliseerib ta mürke, mis tähendab, et maks takistab toksiinidel olemast nii kahjulikud, kui nad muidu oleks. Sel moel ei kahjusta toksiinid maksast väljudes su keha nii palju. Kui maks muutub loiuks aastate- ja aastakümnete pikkusest koormast, mille ajal ta on püüdnud sind meeleheitlikult kaitsta, kaotab ta lõpuks oma võime mürke neutraliseerida, ning tulemuseks on see, et inimesed jäävad haigeks või korjavad üles sümptomeid ning hakkavad enneaegselt vananema.

Muude hämmastavate ülesannete hulgas on ka see, et maks talletab endas tervet plejaadi kasulikke aineid – toitaineid, vitamiine, õiges tasakaalus hormoone.

Kuidas maks muutub loiuks

Kahjuks on tänapäeva maailmas liigagi lihtne maksal ülekoormuse alla sattuda. Lõppude lõpuks on ka temal omad piirid. Ja me elame toksilises ajajärgus, kus mürgid kemikaalidest, vanadest DDT jääkidest, pestitsiididest, insektitsiididest jne on kõikjal, alustades meie toidust ja lõpetades meie vaipadega (vaibapuhastuskemikaalid). Meie keha imab neid toksiine sisse läbi õhu, läbi toidu ja läbi naha, ning need jõuavad lõpuks maksa.

Teine kategooria mürke on toksilised raskmetallid, muuhulgas elavhõbe, plii, kaadmium, alumiinium, vask, nikkel, teras jpm.

Patogeenid – see tähendab viiruseid ja baktereid – on kolmas suur koorem meie maksa jaoks. Meie kehad on täis näiteks seniavastamata stretptokokkuse bakterit ja Epsetein-Barri viiruseid, mis on suure hulga terviseprobleemide põhjustajaks. Me võime patogeenidega kokku puutuda mitmel eri viisil, näiteks jagades oma tuttavaga jooki, katsudes räpast uksenuppu avalikus kohas ja seejärel hõõrudes oma silmi, või ka partneriga intiimsuhtes olles. Patogeenid sisenevad maksa ja toituvad seal asuvatest toksilistest raskmetallidest ja teistest toksiinidest ja ka neile sobilikest toiduainetest, mida meie kehades leidub. Pärast nendest ainetest toitumist eritavad viirused neurotoksiine ja dermatoksiine, millest ma räägin lähemalt „Maksaravi“ raamatus. Meditsiinikogukondadel pole siiani infot selle kohta, et patogeenid meie kehades toituvad ja eritavad väljaheidet, mis on üks peamisi põhjuseid, miks siiani pole meditsiini- ja alternatiivmeditsiini ringkondades arusaama sellest, mis päriselt põhjustab kroonilisi haiguseid.

Kõik need koormad – keemilised toksiinid, raskmetallid ja patogeenid – võivad tegelikult ka perekonnaliini pidi põlvkonnalt põlvkonnale edasi päranduda. See tähendab seda, et tänane vastsündinu võib kahjuks olla pärinud oma vanaema DDT ja raskmetallid ning oma vana-vanaisa Epstein-Barri, vöötohatise ja streptokokkuse tüved (neil kõigil on mitmeid seniavastamata tüvesid) või mõne muu patogeeni, mida perekonnaliinis esineb. On oluline teada, et see ei tähenda, et asi oleks sinu geenides. Asi on ülekandumises, mis, nagu ma oma raamatutes selgitan, on täiesti teine asi kui geneetiline DNA probleem.

Lisaks keskkonnatoksiinidele kahjustame me oma maksasid ka läbi toitumise ja elustiili valikute. Me koormame oma maksa ravimitega (mis muidugi mõningal juhul on vajalikud), narkootikumide ja alkoholiga. Kõrge rasva- ja valgusisaldusega toitumine on samuti üks seniteadmata hiigelsuur koorem maksale. Nagu ma „Maksaravi“ raamatus selgitan, siis peaaegu kõik meist on söönud teadlikult või teadmatult kõrge rasvasisaldusega toitu alates sellest hetkest, mil me alustasime lapsena tahke toiduga. Kui sa arvad, et see ei ole sinu puhul nõnda, siis on oluline lugeda tõdesid, mida ma jagan selle teema kohta „Maksaravi“ raamatus.

Tänapäevased toitumistrendid, hoolimata sellest, kas tegemist on täistaimse toitumisega või süüakse ka loomset toitu, soovitavad tarbida suurel hulgal valku ja rasva, mida peetakse kõige tervislikumakst toitumise viisiks, kuid see ei ole õige. Tõde on selles, et kõrge valgu- ja rasvasisaldusega toitumine sunnib maksa tegema tohutut hulka lisatööd, mida oleks saanud muidu vältida. Maks on juba niigi suure rünnaku all ja peab töötlema, filtreerima ning kahjutuks tegema kemikaale, toksilisi raskmetalle, viiruseid, baktereid, ravimeid, narkootikume ja alkoholi. Ta ei vaja, et sinna nimekirja lisanduks veel ka rasv ja valk, kuid see on täpselt see asi, mida meid on sunnitud tarbima algusest peale, sest see on meie tänapäevane toitumise viis.

Ja kui lisada sinna nimekirja veel üks asi, siis stressirohked ajad, milles elame, põhjustavad seda, et meie neerupealised pumpavad pidevalt suurtes kogustes adrenaliini, mis on kehale söövitav ning maks peab ka sellega enda kanda võtma. Et saada terve nimekiri sadadest niinimetatud „maksa probleemitekitajatest“, loe selleteemalist peatükki „Maksaravi“ raamatust.

Olukorra muudab hullemaks asjaolu, et paljud inimesed on krooniliselt dehüdreeritud, kuid piisav hüdreeritus on maksa jaoks kriitiliselt tähtis, et ta saaks korralikult funktsioneerida. Sa võid olla dehüdreeritud juba alates ajast, mil sa olid beebi, või alates 3-4-aastasest, ilma et sa seda ise teaksidki. Niiet mõnikord on inimesed olnud krooniliselt dehüdreeritud aastaid ja aastakümneid, mis teeb maksa olukorra veelgi palju raskemaks.

Seda kõike on liiga palju

Kui mõni või kõik neist asjaoludest muudavad maksa loiuks, siis mis juhtub, on see, et maksa sapivarud hakkavad vähenema ja sapi tootmine nõrgeneb. Tugev sapp on oluline, sest sapp on üks viisidest, kuidas toksiinid maksast välja kantakse. Sapp kannab toksiinid käärsoolde, et need oleks võimalik väljaheidetega kehast väljutada.

Peale selle iga kord, kui sa sööd rasva, siis su maks eraldab sappi, et seda rasva lõhustada ja rasvast saadud energia kehale kasutamiseks viia. See protsess on palju komplitseeritum ja eluliselt olulisem, kui see kõlab. Probleem on selles, et maks ei ole mõeldud kogu aeg suurel hulgal sappi tootma. Mida rohkem sappi ta peab tootma, seda rohkem see koormab maksa ja muudab teda loiuks.

Kui maks on loid ja sapivarud ei ole piisavad, et tegeleda selle rasvase toidu hulgaga, mida inimene tarbib, siis need rasvavarud peavad kuhugi talletuma. Rasv talletub meie seedesüsteemi siseseintele, kus see hakkab toiduks olema kahjulikele bakteritele nagu streptokokkus. Lisaks, kuna maks on ülekoormatud ja sapp ei suuda enam kogu rasva lõhustada, siis kaotab magu ka maohapet, mis on oluline korralikuks seedimiseks ja toitainete imendumiseks. See tekitab puhitust, aga ka roiskumist soolestikus, ning inimesed lõpetavad SIBO (peensoole bakteriaalse ülekasvu) diagnoosiga, kuigi tõelist põhjust selle taga ei mõisteta. Tegelikkuses on meditsiinikogukondadele endiselt teadmata suurem enamus maksa sisemisi funktsioone. Pikema selgituse antud teemal leiad „Maksaravi“ raamatust.

Loiu maksa erinevad tüübid

Selleni läheb veel aega mitmeid aastakümneid, enne kui teadus ja uurimismeeskonnad õpivad mõistma, et on võimalik eristada viit eri tüüpi loidu maksa. Erinevad sümptomid tekivad sellest, et erinevad maksa piirkonnad on muutunud loiuks: maksa keskosa, maksa alumine osa, maksa ülaosa, maksa vasak pool ja maksa parem pool. „Maksaravi“ raamatus kirjeldan ma erinevaid sümptomeid, mis võivad tekkida, kui üks või mitu maksa piirkonda on muutunud loiuks. Mõnel inimesel võib olla vaid üks piirkond loid, aga ka kõik viis piirkonda võivad olla loiud.

Nüüd vaatame mõningaid seisundeid ja sümptomeid, millega loiu maksaga inimene võib kokku puutuda. On väga oluline ära märkida, et need kirjeldused siin praegu on väga pealiskaudsed ega kata kõiki detaile ega selgita peensusteni lahti, kuidas need seisundid ja sümptomid tekivad. Et saada asjast põhjalik ülevaade, loe palun „Maksaravi“ raamatut, kuna ma saan siin vaid teema pealispinda puudutada.

Ekseem, psoriaas ja teised müstilised nahaprobleemid

Vastupidiselt üldisele uskumusele ei ole ekseem ja psoriaas autoimmuunsed haigused, vaid nende juurpõhjus peitub tegelikult maksas. Need ja paljud teised müstilised nahahädad on põjustatud viiruse poolt, kes toitub mingist toksiinist. Ekseemi ja psoriaasi puhul on tavaliselt tegu mõne Epstein-Barri tüvega (võib ka olla mõni muu viirus), mis toitub vasest ja mõnikord elavhõbedast. Seejärel viirus eritab ühendit, mida ma kutsun dermatoksiiniks, mida keha püüab välja puhastada, lükates selle välja läbi naha. Kuid selle käigus tekib nahale ärritus ja põletik.

Akne

Ülekoormatud maks võib põhjustada ka aknet, kuid siinpuhul on tegemist streptokokkusega, mis elab maksas ja liigub läbi lümfisüsteemi naha alla, kus see lööb välja aknena. „Maksaravi“ raamatus selgitan ma, miks tekib akne kehas just mõnes teatud kohas ja miks akne asukoht inimeseti erineb. Akne muutub teatavatel hormonaaltsükli perioodidel nagu puberteet või menstruatsioon hullemaks, sest nenedel perioodidel on immuunsüsteem suurema koormuse all. Keha kulutab rohkem energiat hormonaalsüsteemile kui immuunsüsteemile, mis võimaldab streptokokkuse bakteril tugevneda ja tugevamalt välja lüüa. Pea meeles, et ka stressi puhul on tegemist hormonaalse komponendiga, sest keha pumpab teatavaid hormoone, kui me oleme suure stressi all. Loe ekseemi, psoriaasi ja akne kohta rohkem „Maksaravi“ raamatust.

II tüüpi diabeet

Teadus ja uurimuskeskused usuvad, et II tüüpi diabeediga on peamiselt seotud suhkrutarbimine ja insuliiniresistentsus. Kuid taaskord on tõde selles, et selle põhjused on hoopis maksas. Asi ei ole vaid kõhunäärmes, sest maks kaitseb kõhunääret ja kui maks on toksiline ja loid, siis ei saa ta enam piisavalt hästi kõhunääret kaitsta. Sa võid seda kuuldes olla jahmunud, kuid II tüüpi diabeedi puhul on hoopis rasva kogus see, mida tuleks minimeerida, mitte suhkru. Kui inimesed hakkavad trenni tegema ja sööma väiksema rasvasisaldusega toitu, siis maks hakkab taastuma ja II tüüpi diabeeti on võimalik tagasi pöörata (kuigi neil inimestel võib siiski olla ka loid maks ja on vaja võtta lisasamme ette selleks, et seda probleemi lahendada). Rohkem informatsiooni sellel teemal leiad „Maksaravi“ raamatust.

Kaalutõus

Ka kaalutõusu põhjused ulatuvad maksa. Kuigi mõnigi kord võivad ka kaks teist faktorit – kilpnääre ja neerupealised – olla kaalutõusuga seotud, on siiski oluline teada, et ka need mõlemad on seotud just maksaga. Kui maks on ummistunud kõigest sellest, mida ta on sunnitud töötlema, siis ka sapp nõrgeneb. Kui sapp nõrgeneb, ei suuda ta rasva töödelda ning rasv koguneb vereringesse ja seedesüsteemi. Kui see juhtub, võib inimesel hakata kaal kiiresti tõusma. (Pane tähele, et mõned inimesed võivad olla ka väga kõhnad ja siiski omada loidu maksa).

Hooajaline depressioon (Seasonal Affective Disorder – SAD)

Hooajalisest depressioonist on mul „Maksaravi“ raamatus terve peatükk. Asi ei ole tegelikult niivõrd mitte aastaajas, vaid selles, kuidas eri aastaaegadel inimeste toitumine ja elustiiliharjumused muutuvad. Suvel on sinu maksal lihtsam, sest sa oled palju õues, kõnnid ja liigutad end rohkem, sööd värsket puuvilja ja salatit ning saad ka rohkem päikest – ning päike on element, mis maksa abistab. Talvel tavatsevad inimesed vähem liigutada, rohkem püsida siseruumides ja süüa vähem värsket toitu ning rohkem rasvast ja kõrge suhkrusisaldusega toitu. Need toitumise- ja elustiilimuutused võivad olla päästikuks kehas juba olemasoleva probleemi vallandumisele, milleks on maks, mis on loid patogeenidest, toksiinidest, raskmetallidest ja muust. Toitumine ja elustiil ei ole sümptomi põhjustajaks, vaid päästikuks millelegi, mis kehas juba olemas on.

Nagu ma ütlesin, siis need kirjeldused on ainult väikeseks vihjeks sellele, mis meie kehades sümptomeid ja seisundeid põhjustab. Et saada kõikide nende seisundite ja paljude teiste kohta täielik ülevaade, pöördu „Maksaravi“ poole. Palun loe informatsiooni, mida ma selles raamatus jagan nende ja teiste seisundite kohta nagu veenilaiendid, ämblikveenid, tumedad ringid silme all, keemiline ülitundlikkus, SIBO, streptokokkus, podagra, PANDAS-sündroom, kollatõbi, seedeprobleemid ja palju-palju muud.

Sümptomite ilmnemine läbi aja

Kui inimesed on nooremad, siis tihti ei ole veel võimalik märgata loiu maksa sümptomeid, sest võtab aastaid – mõnikord aastakümneid – et maks hakkaks läbi põlema ja ilmneksid sümptomid. Siiski, mõndadel inimestel tekivad sümptomid ka juba noorena – näiteks olen kohanud teismelisi, kellel on hüpoglükeemia. Ent ajapikku hakkab toksiinide kõrge tase meile järgi jõudma. Hoolimata sellest, kas sümptomeid on märgata või mitte, võib inimesel siiski olla loid maks, ja nagu sa praeguseks juba tead, siis enamikel inimestel ongi.

Maksa hoiatussüsteem

Maksal on midagi sellist, mida võiks kirjeldada kui loiduse-vastast hädaabialarmi. See on üks maksa keemiliselt indutseeritud reageering, mis toob talle uut eluenergiat, et stagnatsioonist välja murda. Reageeringuks on maksaspasmid (maksakrambid). Need spasmid võivad esineda kõditustunde, tõmbluse, kerge valu, soojuse, kuumuse, kokkutõmbe, paisumise, torke, valupistena – või paljudel juhtudel ei teki spasmist üldse mingit tuntavat aistingut. Tavaliselt juhtub see vaikselt, ebamäärase tundena või ilma mingisuguse tundeta, kuigi toob samal ajal sellele maksa piirkonnale, mis krampi tõmbus, uuenemist, ning laseb maksal ajutiselt jälle kontroll haarata.

Miks tekib toitainepuuuds

Meie maksad on väravavalvurid, kuid nad on nii kurnatud ja täis topitud igasugustest pahatekitajatest, mida nad peavad töötlema ja kahjutuks tegema, et neil ei ole võimekust hoida endas enam häid asju nagu toitained, mida me vajame funktsioneerimiseks ja tervena elamiseks. Täpselt nagu toksiinid võivad kanduda perekonnaliinipidi edasi, nii võivad ka toitaineid. Nii et meie maksad on täis vitamiine ja mineraale, mille oleme pärinud oma emalt, kes on need saanud oma emalt. Maks tahab neid toitaineid endas hoida ja neid kasutada, kuid ta ei saa, kui ta on hõivatud maksa „pahatekitajatega“ tegelemisega. Kui maks on seetõttu sunnitud endast kasulikke toitaineid vabastama, siis see võib viia toitainete puudusteni.

Paljud inimesed lasevad endale teha vereteste, et näha, kas toitainepuudused on mõne nende terviseprobleemide taga. Kuid juurpõhjuseks – mis üldse tegelikult tekitab neid toitainepuuduseid – on väga tihti loid maks, ja seda ei teata.

Kuidas päästa oma maks ja liikuda edasi

Ma olen kirja pannud kõik detailid selle kohta, kuidas toetada oma maksa ja taastada tema tervis oma raamatus „Maksaravi“, kuid ma tahan anda sulle hea stardipunkti tervenemiseks kohe praegu. Siin on mõned viisid, kuidas saad oma maksa aidata:

  • Vähenda rasva ja valgu tarbimist. Sa ei vaja seda nii palju, kui sa arvad. Ma tean, et praegu on liikvel trend, mis toetab suure rasva- ja valgusisaldusega toitumist, aga tõde on selles, et rasv ja valk ummistavad su maksa ja takistavad sellel efektiivselt toksiine filtreerida. Jah, isegi nn tervislikud rasvad. Kõige parem oleks munad ja piimatooted täielikult oma menüüst välja jätta põhjustel, mida ma jagan „Maksaravi“ raamatus, kuid kui sa sööd loomset valku nagu kana, loomaliha ja kala, siis proovi nende tarbimist vähendada väikese tükini päevas või süües neid üldse kord paari päeva tagant, sest kõik loomsed toidud sisaldavad juba iseenesest palju rasva. Kui sa sööd taimset toitu, siis proovi vähendada õlide, rasvade, seemnete ja avokaado hulka. Rasvade vähendamine – ükskõik, millist toitumist sa järgid – on võimas viis, kuidas oma maksa toetada.

     

  • Elimineeri rasv täielikult oma hommikusöögist. Keskendu hommikutundidel värskele puuviljale, värskeltpressitud mahladele, smuutidele, smuutikaussidele ja köögiviljadele. Söö neid nii palju kui sa soovid ja vajaduse korral söö veelgi rohkem puuvilja. Üks õun ja üks banaan pole piisav. Sa pead endiselt saama piisavalt kaloreid ja neid värskeid toite on vaja süüa palju rohkem kui näiteks muna ja peekonit või hommikuhelbeid piimaga. Ent hommikune puhkus rasvadest annab su maksale rohkem aega läbi viia oma igapäevast puhastustööd.

     

  • Ole rohkem hüdreeritud. Jälgi, et sa jooksid palju sidruni- või laimivett, kookosvett, sööksid värsket puuvilja ja rohelisi mahlasid. Värsked salatid, puuviljad ja marjad aitavad sind samuti hüdreerituna hoida.

     

  • Joo puhast sellerimahla igal hommikul tühjale kõhule. Nagu paljud teist nüüdseks juba teavad, siis see on fundamentaalne tööriist, mida mina ja Kaastunde Vaim soovitame tervenemise ja tervise hoidmise jaoks. Sellerimahl on kuldne pilet hea terviseni. Joo seda igal hommikul tühjale kõhule 470ml. Loe rohkem sellerimahla kohta minu blogist.

     

  • Loe „Maksaravi“ raamatut. Seal on senitundmatut informatsiooni ja tööriistu, mis teenivad sind ja sinu lähedasi kogu teie elu. Vahet pole, mis haiguse või sümptomiga sina või sinu lähedased kokku puutute, või kas tahad lihtsalt olla parima võimaliku tervise juures – „Maksaravi“ lugemine võib olla sinu jaoks kasulik.

Aitäh, et oled siin. Kui sa võtad ette neid samme tervenemise suunal, siis tea, et mina seisan sinu taga. Ma usun sinusse, ja ma hoolin. Võta päev korraga ja tea, et iga positiivne muudatus, mille sa sisse viid, ja iga väike samm, mille sa astud, on äärmiselt oluline ja neist on kasu. Olgu õnnistatud su süda, olgu õnnistatud su hing.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga